Stadion na Maracanie zabezpieczony poliuretanem!

5Chociaż mistrzostwa świata 2014 już za nami, warto wrócić do stadionu na Maracanie. Interesujący z punktu widzenia technologii izolacji natryskowych PU jest nie tyle wynik meczu Niemcy – Argentyna, co sposób zabezpieczenia betonu.

W ramach przygotowań do mistrzostw, miasto powołało specjalną grupę specjalistów, którzy dobierali jak najlepsze rozwiązania obecne w budownictwie, aby stadion spełniał najwyższe standardy. Zadanie było wymagające: do zabezpieczenia była przestrzeń gdzie znalazło się 86 000 kibiców, obszary wydzielone dla mediów, biur, barów, toalet, itp. Dodatkowym problem okazała się niechęć do polimocznika, której genezą była spora liczba źle wykonanych realizacji (polimocznika wymaga olbrzymiego doświadczenia i uwagi) przez przygotowanych nieprawidłowo operatorów natrysku. Z pomocą przyszła firma Huntsman, która przeprowadziła szereg badań i testów terenowych, które ostatecznie pomogły zaprezentować technologię w jasnym świetle, zostawiając konkurencyjne technologie daleko w tyle.

Izolacje natryskowe PU zastosowano jako zabezpieczenie betonu w strefie kibica (60 000 m2), strefie pieszych (11 000 m2), toaletach, barach, szatniach. W zdecydowanej większości stosowano tzw. pure Polyurea, czyli czysty polimocznik, podkład, oraz samopoziomujące posadzki wykończone kolorowymi płatkami na które natryśnięto polyaspartic. Całość prac, w związku z napiętym terminarzem, trwała 102 dni (w tym wiele nocy). Brazylijska firma prowadziła aplikację za pomocą sześciu pełnych zestawów sprzętowych.

FIFA World Cup 2014 są kolejnym globalnym wydarzeniem sportowym, podczas którego wykorzystano izolacje natryskowe PU. Szybkość aplikacji, oraz pełnej gotowości do użycia stawia systemy pian i powłok PU o wiele wyżej niż konkurencyjne technologie.